Her gününüz "Cuma" ola, Cumamız "Mübarek" ola!
Hayırlı Cumalar

Üç Aylarımız Mübarek Olsun

Üç Aylarımız (Receb-Şaban-Ramazan) Mübarek Olsun.

Mübarek Üç Aylar (Receb-Şaban-Ramazan)

Allahü Teâlâ, kullarına çok acıdığı ve merhamet ettiği için, bazı günlere, gecelere ve aylara kıymet vermiş, bu zamanlarda yapılan dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının daha çok ibadet yapmaları, yalvarmaları, dua ve tövbe etmeleri için bu zaman dilimlerini sebep kılmıştır.

Üç aylar, ilâhî rahmetin oluk oluk aktığı, manevi huzur ve sükûnun gönüllere indiği kıymetli bir zaman dilimidir. Üç Aylar olarak bilinen kameri takvime göre Receb, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Receb, Şaban ve Ramazan’ı içinde barındıran üç aylar, Regâib gecesiyle başlar. İçinde bulunduğumuz Miladi 2019 (Hicri 1440) senesinde Üç Ayların başlangıcı 8 Mart Cuma gününe denk gelmektedir.

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle dua ederdi:

“Allahümme barik lenâ fi Recebe ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazân.”

Anlamı: “Ey Allah’ım; Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”

Hz. Peygamber; başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Mübarek üç ayların ilki Receb ayıdır ki, Âdem aleyhisselamdan beri kıymetli idi. Her ümmet, bu aya saygı gösterirdi. Receb, muhterem, kıymetli demektir. 7 Mart Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece Regaib Kandili’dir. 8 Mart Cuma günü ise Üç Aylar’ın ilki olan Receb ayının birinci günüdür. Receb ayının 27. gecesi ise Miraç Kandili’dir.

Üç Aylar’ın ikincisi, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) benim ayımdır dediği Şaban ayıdır. Şaban ayının 15 gecesi ise Berat Kandili‘dir.

Üç Aylar’ın sonuncusu olan Ramazan ayı ve onun içinde bulunan bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi ise dini hayatımızda ayrı bir yere ve öneme sahiptir.

Üç Aylar da Bulunan Mübarek Gün ve Geceler

  • Receb ayının ilk Cuma gecesi Regaib Kandili’dir. (7 Mart 2019 Perşembe)
  • Receb ayının 1. günü üç ayların başlangıcı. (8 Mart 2019 Cuma)
  • Receb ayının 27. gecesi Miraç Kandili’dir. (2 Nisan 2019 Salı)
  • Şaban ayının 15. Gecesi Berat Kandili’dir. (19 Nisan 2019 Cuma)
  • Peygamber (s.a.v.) “Kadir Gecesi’ni aramak isteyen 27. gecede arasın.” Hadisi şerifinde buyurduğu üzere, Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesidir. (31 Mayıs 2019 Cuma)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ